İşsizdi, köyde kurduğu kaz tesisiyle kendi işinin patronu oldu

 

Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Poyrazlı köyünde yaşayan 26 yaşındaki ev hanımı Kübra Aktay, girişimcilik sertifikası alarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Genç Çiftçi Projesi'ne müracaat etti. Genç kadın geri ödemesiz aldığı 30 bin liralık hibe kredi ile kaz yetiştirme tesisini faaliyete geçirerek kendi işini kurdu.

Tarımda genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve köylerde genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla uygulamaya konulan 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında kadın müteşebbis Kübra Akay tarafından Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Poyrazlı köyünde kaz yetiştirme tesisi kuruldu. 430 kaz ile tesisini kuran Akay, önümüzdeki yıl kaz sayısını 3 bine çıkartmayı hedefliyor. Genç çiftçi, kazlarının günlük yemleme ve diğer bakımlarını da kendi elleri ile yapıyor.

Aldığı girişimcilik sertifikasından sonra Genç Çiftçi Programı'na müracaat ederek 30 bin TL hibe destek alarak kaz yetiştiriciliği tesisi kurduğunu belirten Kübra Akay, "Şu an 430 kazım var, gayet sağlıklılar. Ben yıllardır kendi işimi yapmak istiyordum. Bu benim için çok iyi bir fırsat oldu. Kendi işimi kurdum ve çok mutluyum. Bu kazları yetiştireceğim, ilk yıl satışı olmayacak. Çünkü üç yıl denetimi var. Ürettiğimizi satabiliyoruz. İlk yıl kuluçka makinesi alıp hazırlıklarımı yapacağım. Seneye ise civcivden itibaren satışlara başlayacağım. Şu an da 430 kazım var seneye 2 bin 3 bin kaz ile ben bu işe devam etmeyi düşünüyorum" dedi.

Kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara da seslenen Akay, "Hiçbir zaman çekinmesinler her işin bir zorluğu var. Kolay iş yok. Ama mücadele etsinler. Birçok kişi beni destekliyor. Tek başıma yapıyorum bu işi, sabah yemliyor sonra da yaylıma çıkartıyor akşam de aynı şekilde devam ediyorum. Çok zor bir tarafı yok. Günlük bir iş oldu bana, boş duruyordum. Artık kendi işimin patronuyum" diye konuştu.

 

 

Bahadır Muhlis Gökgül - Alpaslan Demir

işsizdi, köyde kurduğu kaz tesisiyle kendi işinin patronu oldu ile ilgili görsel sonucu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

60 BİN LİRA SERMAYE, 6 MİLYON LİRA OLDU... YOZGAT’TA BİR BAŞARI VE AZİM HİKÂYESİ

Mustafa Özer, 1992 yılında Yozgat’a bağlı Yenipazar Kasabasında dünyaya geldi.  Babasının ölümünün ardından annesi ve abiyeleriyle birlikte zorunlu göç olarak gurbete, Yalova’ya göçtü.  Orada 2 yıllık yüksekokul bitiren Mustafa Özer, Yozgat’ı, doğduğu yeri, yani baba ocağını unutmayarak köyüne döndü. 60 bin lira ile yola çıkan Özer memleketine dönerek, Yozgat’ın en büyük süt üretim çiftliklerinden birisini kurdu.

 

Çiftliği kurmadan önce cebinde sadece proje parası olarak 60 bin lirası olduğunu ifade eden Özer, şu anda çiftliğin içindeki hayvanları ile birlikte değerinin 6 milyon lira civarında olduğunu söyledi.

 

Başarısının hikâyesini anlatan genç müteşebbis Mustafa Özer “Hayatımda farklı sektörlerde ticaret yaptım. 2010 yılında matbaacılık yaptım mesela. Daha sonra da bir kafenin işletmeciliğini yaptım. Ticaretin her türlüsünü denedim. Ailemin diğer iki ferdi ise pasta imalatında çalıştı, pasta ustaları. 2013 yılında tekrar Yozgat’a hayvancılık için geri geldik. Aslında 2009 yılından itibaren ticaret amaçlı küçük çaplı, küçükbaş hayvan ticareti yapmaya başlamıştım; akrabalarım, büyüklülerim ve aklım burada, Yenipazar’daydı. Buraya geliş sebebimiz TKDK’nın verdiği teşvik. Bunların detaylı bir şekilde araştırmasını yaptım. Araştırmasını yaptıktan sonra memleketimizde bu işi daha iyi yapacağımız için yatırımımızı buraya yaptık. Daha önce ilçemizde hayvancılık konusunda TKDK’dan destek alanlar vardı. Ama bununla yetinmedim, şehir şehir gezdim farklı örnekleri gördüm. Gittiğim her işletme beni daha da heyecanlandırdı, umutlandırdı” dedi.

  

Yeni Hayatına Doğduğu Yerde Başladı

 

Modern bir tesisinin içindeki çocuk yüzüyle, ellerindeki nasır ve alnındaki terle patronu kendisi Mustafa’nın,  gururu ve inancı köyünden başlayıp tüm Yozgat’ı, hatta tüm memleketi aydınlatıyor. Memleketine dönerek yeni hayatına başlayan ve örnek bir başarıya imza atan Mustafa Özer,  “2014 yılında projemizi hazırladık ve TKDK’ya verdik. Projemiz onaylandı ve 2 milyon 900 bin lira TKDK’dan teşvik alarak 2015 yılında işletmemizi faaliyete geçirdik. İlk etapta 80 adet hayvan aldık. Şu anda anaç ve yavrularımızla birlikte toplam 130 tane hayvan sayısına ulaştık. Şu anda biz burada süt üretimi yapıyoruz. Kapasitemizin 4’te 3’ü çalışmasına rağmen 1 buçuk ton günlük süt alıyoruz” diye konuştu.

 

Şu anda sadece süt üretimi yaptıklarını belirten Özer, ilerleyen dönemlerde damızlık olarak kendi üretimlerini yapacaklarını, erkek danaları kesime gönderip, dişileri de damızlık olarak büyütüp gerek ticaretini, gerekse işletmenin ilerleyen dönemini devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Mescid-i Nebevi'nin süslemeleri Yozgat'tan

Base Metal Ltd. Şti. ortaklarından Menderes Karamıstıkoğlu, Boğazlıyan ilçesinde 2000 yılında teşvik yasası kapsamında üretime başladıklarını, geçen sürede bakır işlemeciliğinde Türkiye’de söz sahibi olduklarını ve ABD'nin yanı sıra Arap ülkelerine de ürün gönderdiklerini söyledi.

Bakırdan dekoratif ev eşyaları yaparak dünyanın farklı kıtalarında ülkelere ihraç ettiklerini dile getiren Karamıstıkoğlu, Yozgat’tan yapılan ihracatın yüzde 60’ını bakır ürünleriyle gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bakır ve kalay alaşımından elde edilen parlak sarı renkteki pirinç metalden yaptıkları ürünlerin vatandaşlar tarafından da çok beğenildiğini anlatan Karamıstıkoğlu, "Pirinç oldukça sert ve kolay işlenebilen bir malzeme. Son yıllarda Suudi Arabistan'a sarı renkteki pirinç metalden üretim yapıyoruz. Müslümanlar için en önemli kutsal mekanlardan olan ve Hazreti Muhammed'in kabrinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi’nin metal süslemelerini Boğazlıyan ilçesindeki tesislerimizde üretiyoruz" dedi.

- 8 yıldır Mescid-i Nebevi'nin süslemelerini yapıyorlar

İslam aleminin mukaddes mescitlerinden Mescid-i Nebevi’deki restorasyon çalışmalarının kademe kademe yapıldığını dile getiren Karamıstıkoğlu, 2007 yılından bu yana aralıklarla Mescid-i Nebevi için sipariş edilen süslemelerin üretimini büyük titizlikle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Karamıstıkoğlu, son olarak Mescid-i Nebevi'nin gece aydınlatmasında kullanılan sarı renkli pirinç süslemeleri hazırlamaya başladıklarını belirterek, bu iş için 13 ustanın mesai yaptığını, 6 ay içinde çalışmayı bitirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Mescid-i Nebevi için ürettikleri süslemelerin montajının orada anlaştıkları firmalar tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Karamıstıkoğlu, "Şimdi iki parça ürün hazırlıyoruz. 120'ye 140 santimetre ve 60'a 80 santimetre ebatlarındaki iki süsleme duvar panosu niteliğinde" dedi.

 

Karamıstıkoğlu, 20 yılda tamamlanması planlanan Mescid-i Nebevi’nin restorasyonu süresince gelecek yeni projeler için üretim yapacaklarını sözlerine ekledi.

Mescid-i Nebevinin süslemeleri Yozgattan

Boğazlıyan Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Tamam